Haber

AK Parti Milletvekili Şaban Çopuroğlu Bireysel Silahlanma Teklifinde Bulunacak

AK Parti Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu, son günlerde yaşanan ateşli silahlarla meydana gelen cinayet ve yaralamalara karşı “Bireysel Silahlanmaya ilişkin kuralların güçlendirilmesi” yönünde TBMM’ye öneri sunmaya hazırlanıyor. Çopuroğlu, bireysel silahlanmanın kontrolsüz yükselişinin toplumsal barışı bozduğunu söyledi.

Türkiye’de hızla artan kişisel silahlanma ve bilinçsiz silah kullanımının yarattığı acıya dikkat çeken AK Parti Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu, şunları söyledi; Daha spor Avcılık amacıyla kullanılan yivsiz ateşli silahların neden olduğu şiddet, cinayet ve intihar gibi olayların toplumsal huzuru olumsuz etkilediğini kaydetti. Kişisel silahlanmaya karşı mücadelede silahlanma kurallarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini savunan Çopuroğlu; “Sırf spor ve avcılık amacıyla satın alınan pürüzsüz gövdeli ateşli silahlar, amacı dışında kullanıldığında toplumsal kaos yaratmaktadır. Kişisel silahlar halk sağlığını tehdit edebilmektedir. Ölüm, yaralanma, sakatlık gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Her yıl, Türkiye’de ortalama 4.500 kişi kişisel silahlarla ölüyor.Ülkemizde her geçen gün artan ve medyada hemen hemen her gün sıklıkla yer alan şiddet vakaları, giderek toplumsal bir boyut kazanmakta ve ciddi bir toplumsal sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle av ve spor amaçlı satın alınan yivsiz ateşli silahlara erişimin zorlaştırılması amacıyla TBMM’ye soru önergesi sunacağız. Amacımız; “Sorumlu vatandaş olma bilincinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde geliştirilmesidir. bireylerin, özellikle de gençlerin, tartışma ve tartışma bağlamında etkileşimli olmaları, fikirlerini ifade etmeleri ve aktif olmalarıdır” dedi.

Çopuroğlu, silahlanma çılgınlığının dehşet verici boyutlarının günlük yaşamda sıklıkla yaşandığı alanlardan birinin de aile içi şiddet olduğunu belirterek; “TBMM’ye sunacağımız bireysel silah, onların durumlarını kötüleştirerek aileleri koruyacak. Çünkü evde ateşli silah varsa ölüm riski 12 kat artıyor. Araştırmalar, eş cinayetlerinin yüzde 35’ini gösteriyor” Aileler ateşli silahla oluşuyor. Ayrıca intihar da kolay bir yol olarak tercih ediliyor.” “Ateşli silahlara erişimin gözden geçirilmesi toplumsal barışın sağlanması açısından önemlidir” dedi. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu